Boşanma Danışmanlığı

Boşanma evli çiftlerin hayatında verdiği en zor kararlardan biridir. Evlilikte yaşadıkları sorunlar kişileri yaşamlarından doyum alamaz hale getirse de çocuklar, maddi konular, aileler, çevre baskısı nedeniyle karar almak oldukça zordur. Bunun yanı sıra her ne kadar zorluklar var olsa da yaşanan sorunların boyutuna ve derinliğine göre boşanma kimi zaman çiftin vermesi gereken en sağlıklı karardır. Önemli olan çiftin doğru karar verip vermediğini bilmesi, verdiği karardan pişmanlık duymaması, tüm çözüm seçeneklerini uyguladıklarının bilinmesidir. Bu noktada, boşanma danışmanlığı kişilerin bu konuda yardım alarak en doğru kararı almasını sağlamaktadır.

Kimi zaman yaşanan ruhsal sıkıntılar nedeniyle diğer seçeneklerin varlığını kişiler göremeyebilir. Uzman bir göz ile bu seçeneklerin varlığı ortaya konabilir. Ve çift bu danışmanlık sonucunda ya ilişkilerine yeni bir pencere açarak tamir edebilir ya da evliliklerinin tekrar inşa edilmesinin mümkün olmadığını görerek sağlıklı bir karar almanın verdiği huzurla boşanma ve hayatlarını ayrı sürdürmeye doğru ilerlerler.

Boşanma Danışmanlığında amaç çifterin uzman yardımıyla doğru kararı almasıdır.
Aile içi iletişimsizlik, şiddet, aldatma gibi konular çiftleri sıklıkla boşanmaya iten kararlardan biridir.
Kimi durumlarda ani öfkelerle çift böyle bir karar alabilir bu noktada da doğru olmayan bir karar uygulamış olurlar. Ancak içlerinde oldukları duygusal durum nedeniyle bunu fark etmeyebilirler.

Hiçbir çift boşanmak için evlenmez ancak ilişkide zamanla sevgisizlik, güvensizlik, değersizlik gibi duyguların ortaya çıkmasıyla kişiler uzaklaşırlar ve uzaklaşmanın neticesinde farklı baş etme yöntemleri ile bu kararı alabilirler. Bu ani gelişen ve öfkeyle alınan bir duygu değildir. Gerek boşanma kararı almanız sırasında gerekse boşandıktan sonraki psikolojik süreçlerin değerlendirilmesi ve çocuklarınıza durumu nasıl açıklayacağınız, boşanma sonrasında izlemeniz gereken yollar ile ilgili konularda destek için uzman ekibimiz ile yanınızdayız.

Unutulmamalıdır ki boşanma hayattaki stres faktörleri arasında ikinci sıradadır ve kişileri zorlayan psikolojik süreçler boşanan çiftleri beklemektedir ancak bunun da en az hasarla sağlıklı bir şekilde atlatılması doğru yaklaşımla mümkündür.